İş Dünyası

Asgari ücrete zam mı?

Asgari ücrete %21 zam yapmak yatırım yapan, istihdam sağlayan girişimci ve işverenlerin ayağına sıkmaktır. Okuyana, kendini geliştirene hakaret etmektir. Beyin göçünü ve toplum kalitesindeki düşüşü hızlandırmaktır.

Piyasanın mevcut şartlarında işleri zaten durma noktasına gelmiş olan şirketler devlet zoruyla zam yapacak. Kime? En vasıfsız elemanlarına.

Asgari ücretli vasıfsız eleman %21 maaş zammı alırken onun bir üstündeki personel %10’u zor bulacak, hatta işsiz kalacak. Doğal olarak ekonomi daha geriye gidecek, işsizlik artacak, alım gücü düşecek ve zam aldım diye sevinen asgari ücretli birkaç ay sonra eskisinden beter hale gelecek.

Gelişmiş ülkelerde asgari ücretin devlet tarafından belirlenmesinin amacı, hakkını arayamayacak durumdaki azınlığın işverenler tarafından sömürülmesini engelleyip düzgün bir iş bulana kadar yaşayabilmesini sağlamaktır.

Asgari ücret, hiçbir vasfı olmayan, çeşitli nedenlerden dolayı kendine bir değer katmamış veya katamamış kişilerin “açlıktan ölmesinler ve yasa dışı işlere yönelmesinler diye” para kazanmalarına imkan sunmak içindir.

Asgari ücretin varlık nedeni hayatının sonuna kadar kendine bir şey katmadan boş boş yaşayıp, dizilerle, televizyonla oyalanıp, üç beş çocuk yapanları mutlu etmek değildir.

Tabela üniversitelerinde kendini oyalayıp bomboş bir diplomadan başka hiçbir vasıf sahibi olamayanlar asgari ücretle çalışmaya bir adım daha yaklaştılar şimdi.

Beyaz yakalıyla vasıfsız eleman arasındaki gelir farkı iyice azaldı, herkes tabanda buluşacak artık.

Adalet yerine eşitlik istediniz, alın size eşitlik.

(Asgari ücret bugün itibariyle 380 USD oldu. 2021 sonunda yeniden 300 USD altına indiğinde zam dersiniz yeniden.)

Aralık 2020, Prizren, Kosova

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.