Seyahat Siyaset Toplum

Çavuşesku’nun sarayı

Nicolae Ceauşescu veya bizdeki ismiyle Nikolay Çavuşesku, başlarda iyi niyetle yola çıkıp sonradan su kaynatan bir arkadaş. Bugün Romanya’da nefretle anılıyor.

1974’de alkışlarla göreve gelip bir süre güzel işler yapan, sonrasında müttefiği Sovyetler Birliği ile bile ters düşen, alkışlarla oturduğu koltuktan kurşuna dizilerek indirilen ibretlik bir hikaye Çavuşesku.

Burası da sarayı. Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük sivil yönetim binası, en pahalı yönetim binası ve en ağır binası olarak geçer.

Bazı Romanyalılar Pentagon’dan sonra dünyanın en büyük binası bizde diyerek gurur duyarken büyük kısmı da sarayın yapımında Bükreş’in yarısı yok edildi diyerek tarih katliamı olarak görürler.

Çavuşesku 1983 yılında başlatmış hafriyatı. Bükreş’in tarihi merkezi olan Spirii Tepesi’nde 30.000 bina, 22 kilise ve 6 sinagog yıkılıp sarayın zemini hazırlanmış. O nedenle tüm Avrupa kentlerinde olan “eski şehir turizmi” Bükreş’te yoktur. Çünkü eski merkez saray için yok edilmiştir.

Temizlik bitince Haziran 1984’de inşaat başlamış. Önündeki bulvar ve çevresindeki tesisler hariç, sadece sarayın tabanı 64.800 metrekare, yüksekliği 86 metre ve yer altında derinliği 92 metre. 12 katta toplam 1.100 oda mevcut.

Çavuşesku, yerli ve milli bir saray istediği için inşaatta tamamen Romanya ürünleri kullanılmış. Transilvanya’dan bir milyon metreküp mermer, 1.409 avize için 3.500 ton kristal, 700.000 ton çelik ve bronz, 900.000 metreküp ağaç getirilmiş. Halılar o kadar büyük ki 200.000 metrekare yün halının üretimi binanın içine kurulan imalathanelerde yapılmış. Sırmalar, kadifeler, ipekler derken gerçekten kral işi bir mekan çıkmış ortaya.

Saray Aralık 1989’da kullanıma açılmış. Ancak alt katlarda bazı birimlerin inşaatı halen devam ediyor.

Hain darbeciler Çavuşesku’nun eşi Elena Yenge’nin mobilya alışverişini tamamlamasına fırsat vermedikleri için salonların büyük kısmında mobilya yok şu anda.

Gel gelelim Nikolay – Elena Çavuşesku çifti Aralık başında inşaat bitti, sarayımızda oturup dünyaya itibarımızı göstereceğiz derken darbe gerçekleşti ve 25 Aralık 1989’da, tam sarayın önünde, canlı yayında kurşuna dizildiler.

Dünya böyle enteresan bir yer.

Ağustos 2019, Bükreş, Romanya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.