Seyahat Toplum

Daciaların hatırası Rupea

Romanya’nın her yanı kale ve şatolarla dolu olsa da, ön plana hep Bran Şatosu çıkar. O da hep Drakula hikayeleri yüzünden. Oysa muhteşem bir tarih, sessiz sakin yatıyor Karpat Dağları’nda. Rupea Kalesi de bunlardan biri.

Günümüzde Renault’nun alt markası olarak bilinen Dacia, Romanya’nın yerli markasıdır ve ismini de bölgenin milattan önceki ismini taşır. Dacia medeniyeti, bugünkü Romanya, Ukrayna ve Moldova’nın olduğu bölgede hüküm sürermiş. Sonra Romanlar gelmişler, Dacialar iki bin yıl sonra otomobil olarak canlanmak üzere ortadan kaybolmuşlar.

Rupea Kalesi de milattan önce Dacialar tarafından inşa edilmiş. Dacialar’dan günümüzde kalabilen eser pek yok. Rupea o nedenle dikkat çekici. Ayrıca Roman istilası sırasında Dacialar’ın düşen son kalesi burası. Dacia Kralı Decebal bu kaleye kadar savaşarak çekilmiş. Ordusu son neferine kadar ölünce de hançeriyle boğazını keserek intihar etmiş.

Braşov’dan Sighişoara’ya giderken denk geldim buraya. Memleketin en eski yapılarından biri ama turizm şirketlerinin umurunda değil. Şu Romanya’da azıcık kafa olsa cayır cayır tarih turizmi olur da adamlarda pazarlama yeteneği sıfır. Varsa yoksa Drakula.

Gerçi böyle olunca gidip kendin buluyorsun, daha zevkli oluyor.

Haziran 2016, Rupea, Romanya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.