Siyaset Toplum

Eyyy Poseidon!

Gaius Caesar Augustus Germanicus. Nam-ı diğer Caligula. Kimdir bu?

Ruh hastası Roma İmparatoru. Marcus Aurelius ne kadar saygınsa, bu da o kadar renkli ve aynı zamanda ağır sapık bir kişilik.

İmparator Tiberius bunun ailesini bir sebepten öldürmüş, bunu da çok sevimli diye saraya aldırmış zamanında. Prens gibi takılmış yani.

Bu arkadaş üç yaşındayken asker çizmesi mi giymiş, üniformanın içine mi saklanmış, her ne olduysa artık, saraydaki askerler “ne tatlı şeysin sen” diye yanağından makas almış, küçük ayakkabı anlamında “caligula” diye lakap takmışlar buna.

Tabi sen böyle bir velede lakap takıp taştaş geçersen o bunu unutur mu? Asla.

Tüm prenslik dönemini caligula aşağı caligula yukarı diye geçiren arkadaş Tiberius’un ölümüyle birlikte tahta çıkma fırsatı bulunca en manyak Roma imparatorlarından birine dönüşmüş.

Hakkında anlatılan hikayelerin ucu bucağı yok. Atını senatör yapan, Britanya’yı fethetmek için ordusuyla yola çıkıp deniz kıyısına vardığında vazgeçerek askerlerine deniz kabuğu toplatan, senatörlerin karılarıyla yatıp sonra da mecliste senin hatun da erik gibiymiş kütür kütür diye anlatan, saçları dökülünce morali bozulup görebileceği herkesin saçını kazımasını emrederek tüm sarayın kabak kafayla dolaşmasını sağlayan, tanrılık iddia edip sağa sola heykellerini diktiren, kız kardeşiyle evlenip onu da tanrıça ilan eden, bir süre sonra da tanrı dediğin İskenderiye’de yaşar hayde taşınıyoruz diye tüm Roma’yı ayağa kaldırınca eah yeter lan nidasıyla suikasta kurban giden bir imparator bu.

Yaptığı en garip hareketlerden biriyse, denizler tanrısı Poseidon’a savaş açarak askerlerini denize saldırtması. Savaş düzeni alarak sahile koşan Roma ordusu saatlerce dalgaları mızraklamış, denize kılıç savurmuşlar.

Komik mi? Yooo, askerlerin güldüğünü sanmıyorum, imparator ne derse o.

Vidanjörleri deniz kıyısına dizip müsilaj toplayan belediyeleri görünce aklıma geldi Caligula.

Denize mızrak atan Caligula’nın askerleriyle denize vidanjör sokup müsilajı bitireceğini sanan belediye çalışanları arasında zeka olarak pek fark yok.

Selamlar.

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.