Seyahat Toplum

Kamp yapmak yasaklanır mı?

Longoz ormanlarındaki göllerin yakınlarına araç girişi yasaklanmış. Eskiden ne güzel dolaşırdık orman içindeki yollarda. Şimdi araçlar girmesin diye girilebilecek tüm açıklıklara tomruklar yerleştirmişler.

Sebep?

Kampa ve pikniğe gelenlerin ormanları rezil etmesi. Çevreye çöp atmak, ateşi söndürmemek, yerdeki odun dururken ağaçların dallarını kesmek gibi sorumsuzluklar.

Bu durumdan köylüler de şikayetçi. Bal aldığım bir amca arılarının yanına arabasıyla gidemediğini, balları yol kenarına kadar elde taşımak zorunda kaldığını, bu yüzden işlerinin çok zorlaştığını söylerken bir başkası da buraya araç girişi serbest olsun ama kamp yapmak yasaklansın, haftada bir gelen kampçılar yüzünden çileyi biz çekiyoruz diyor.

Ülkemizde kamp yapanların sayısı artıyor ama kamp kültürü maalesef gelişmiyor. Ormanların hepimize ait olduğunu, çevreyi kirletmenin ve türlü dikkatsizliklerin hepimize zarar verdiğini bir türlü anlayamadık.

Yakında İğneada’da kamp yapmak yasaklanırsa şaşırmayın. Çünkü araç girişi yasaklansa da çadır kurulan bölgeler yine pet şişeden, kağıt mendilden, bira kutusundan geçilmiyor.

Devlet “araç girişini yasaklamakla çevrenin kirlenmesini önleyemedik, üstelik köylüler zarar gördü, en iyisi kamp yapmayı komple yasaklayalım,” diyebilir.

Hepimiz kaybederiz. Lütfen, çevreyi kirletmeyelim. Çok zor değil.

Ekim 2020, İğneada, Kırklareli

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.