Toplum

Kedilere mama vermeyin

Bu kedinin adı, Kedi. Herkes ayrı isim takınca kimlik bunalımına girdi hayvan, biz de cins ismini özelleştirip rahat ettik.

Kedi’nin özelliği, çevrede insanlar varken sürekli yemek dilenmesine rağmen, yalnız kaldığında kaplan kesilmesi. Kuş, fare, kurbağa… Ağaç tepesindeki karatavuk yavrularından, deliğinde takılan fındık farelerine kadar her canlıya musallat olabiliyor Kedi.

Bu arkadaş, şehir kedileri hakkındaki tezlerimi güçlendiren davranışlar sergiliyor.

Çiftlikte bulunduğum zamanlarda etini, sütünü eksik etmediğimden, çekirgeden başka bir şey avladığını görmüyorum. O da oynamak için. Fakat yemek vermezsem bir süre ayağıma dolansa da ümidini kesince ortadan kayboluyor ve asla eli boş gelmiyor. Yani yemek vermem onu sadece tembelleştiriyor.

Şahsen, sokak kedilerine mama verilmesine karşıyım. Hayvanlara iyilik yapmıyor, bilakis tembelleşmelerine ve avcılık yeteneklerinin körelmesine neden oluyorsunuz.

Kediler avcı hayvanlar ve doğal seleksiyonda sadece güçlüler ayakta kalır. Zayıfın, yeteneksizin dışarıdan destekle yaşatılması ilk etapta iyi görünse de, nesli bozar. Ve uzun vadede tamamen muhtaç, basiretsiz bir nesil çıkar ortaya.

Bugün Afrika’nın herhangi bir bölgesinde her aslana eşit miktarda yemek versek, avlanmayı unutur bu hayvanlar. Tokken karaca kovalamazlar çünkü. İki nesil sonra, beleş yemek kesildiğinde karnını doyuramayacak bir tür çıkar ortaya.

Yardım etmezseniz zayıflar elenir ve yüreği, bileği güçlü nesiller çoğalır.

İnsanlar, hatta ülkeler için de aynı şey geçerli. Balık verme, tutmayı öğret. Becerebilirse ne âlâ, beceremezse geçmiş olsun.

Sokak kedisine mama, dilenciye para vermeyin.

Ekim 2016, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.