Toplum

Kesilmiş hayvan eti?

Seni öyle bir adamla evlendiririm ki kesilmiş hayvan eti yersin!

Dedem anlatırdı bunu. Onun gençliğinde ev işi yapmayı beceremeyen kızları böyle fırçalarmış babalar.

Kim yerdi kesilmiş hayvan etini? Avlanmayı bilmeyen, ekmeğini yapamayan, sadece parasıyla yaşamaya çalışan beceriksizler.

Zor zamanlar güçlü insanları, güçlü insanlar iyi zamanları, iyi zamanlar zayıf insanları, zayıf insanlar da zor zamanları ortaya çıkarırlar.

Kurtuluş savaşı dedem gibi güçlü insanları çıkardı ortaya. Devran döndü ve günümüzün şımarık, bencil, yavşak toplumuna ulaştık. Şimdi önümüzde yeniden zor zamanlar var.

Bırak avlanarak karın doyurmayı, et yiyenlere hakaret eden veganlarla doldu ortalık. Deri yerine vinleks, ağaç yerine plastik kullanan, ekmek yapamayan, su arıtamayan, domates yetiştiremeyen, meyve sebzenin mevsimini bilmeyen orta ve alt sınıflar, sırf ceplerinde paraları var diye, lüks sandıkları ıvır zıvırı taksitle alabildiler diye aristokrat sandılar kendilerini.

Doğadan kopmayı geçtim, polene, toza, yaprağa alerjiler geliştirdiler. Milyar yıllık insanlık tarihinin en zayıf üyeleri oldular. Pahalı elbiselerle, silikonlarla, estetik operasyonlarla, parfümlerle tutunmaya çalıştılar modern yaşam dedikleri sahteliğe. Kokularından ciltlerine, yediklerinden giydiklerine kadar her şeyleri sahteydi, davranışları nasıl gerçek olsun?

Geliri kesilse cebindeki parayla iki ay idare edemeyecek olanlar sarayda büyümüş gibi havalara girdiler. Ceplerindeki para bittiği gün, o çok çok taksitle aldıkları apartman dairelerinde açlıktan ölür bütün bu Mamak kontesleri, Bağcılar lordları.

İki gün evden çıkma dendiğinde fare gibi korkarlar, eve çuvalla patates taşırlar, çünkü üretmeyi bilmezler, çünkü sistemin emriyle girdikleri sahte kimliklerinin altında hala o avcı toplayıcı ruhun ilkelliği var. Ancak becerisi yok.

Siz buna neden şaşırdınız?

Nisan 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.