Toplum

Hey, tüketici!

Ben bir homo sapiensim. Mevcut düzendeki adım, tüketici.

Büyük Birader’in gözünde bir data paketiyim. Bir ID’den ibaretim. Google gittiğim her yeri, oralarda harcadığım vakti biliyor. Apple ne kadar yürüdüğümü, olası kardiyo değerlerimi biliyor. WhatsApp ne konuştuğumu, Netflix ne izlediğimi, Spotify ne dinlediğimi, Youtube nelerden hoşlandığımı, Instagram nelerle ilgilendiğimi, Amazon nelere para harcadığımı biliyor. Yüz hatlarımdan parmak izime kadar her şey ana veritabanında kayıtlı. Telefon operatörlerinden, bankalardan, küçük e-ticaret sitelerinden ve devletten gelen datalar da birleşince nefis bir karakter analizi çıkıyor ortaya.

Bol bol istatistik veriyorum Büyük Birader’e. Hepimiz veriyoruz. Klasik müzik dinleyen ve haydut filmlerinden hoşlananların olası davranış biçimlerini de, ateşli silahlarla ilgilenen herhangi bir ID’nin yeterli spor yapmadığı için muhtemel bir çatışmada yapabileceklerini de biliyor.

Bu bilgiyi reklamverenlere net hedef kitle olarak sunması, tüketiciye de sevebileceği değer ve ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlaması açısından Büyük Birader sevimli işler yapıyor, hayatımızı kolaylaştırıyor.

Aynı zamanda bu ID’leri istediği gibi, hissettirmeden yönlendiriyor. Hiç anlamadan, farkına bile varmadan onun dediklerini yapar, onun istediği gibi düşünür hale geliyoruz.

Muhittin Topalak from Kazlıçeşme işi değil bu. Muhittin, Faruk, Ayşe, Fatma değil. İsmin önemi yok, ben bir ID’yim, benim gibi davranan diğer insanlarla birlikte bir data paketiyim. Sen de, sevgilin de, bakkal Ahmet Amca da öyle. Ahmet Amca yaşlı olduğu için yeterli veri sağlayamıyor, öyleyse yok edilmesinde bir sakınca yok.

Bu ID’lerden alınan verilerde tek eksik kaldı, o da net sağlık bilgileri. Ne kadar yürüdüğümü ve nabzımı biliyor ama kan değerlerimi bilmiyor. Demek ki bunu netleştirmek için bir biyometrik çip vermesi lazım bana. Önce korkutup sonra sevdirerek iyi paraya satacak, ben de kullanacağım. O zaman korona morona diye iyice bir korkayım. Razı olayım bana vereceği mikroçipe.

Ne demişti Verbal Kint? Şeytanın en büyük başarısı, sizi var olmadığına inandırmasıdır.

Saygılar.

Nisan 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.