Seyahat Toplum

Sınır kapıları

“İş mi lan bu yaptığınız!

“Polisle doğru konuş.

“Konuşmazsam ne olur? Ülkeye mi sokmazsın?

“Nezaretlik adamsın.

“Öyleyim. Nezarete atın da uyuyayım biraz. Bak sabah oldu iki dakika uyumadım daha. Kuşadası’ndaki kıytırık restoran bile sezonda yoğunluk olacak diye ekstra garson alıyor. Siz burada sekiz gişenin birini açıyorsunuz. 10 km kuyruk var arkada. Şu çileyi çözmek için 10 polis 10 bilgisayar yeter. Yoğunluk deme abi bana!

“Devletin işine karışamazsın.

“Ucu bana giriyorsa karışırım. Devletin polisi mi yok ya? Zulümdür bu yapılan.”

Gümrük polisiyle tartıştık biraz. Verdi pasaportu, devam ettim.

Yunanistan’ın çıkışı Kipi’ye varış saatim 23:25. Tam iki saat bekledim. Bilerek bekletiyorlar diye az sövmedim Yunan sınır polislerine.

Meğer asıl sıkıntı bizdeymiş. Saat 1:15’de girdiğim İpsala kuyruğunda sıra bana geldiğinde saat 7:25 olmuştu.

Arabada yalnız olmanın tek kötü yanı bu işte. 1500 km yoldan gelip altı saat sıra bekliyorum, sabah oluyor, 10-15 dk bekle, 5 metre ilerle şeklinde bir kuyruk olduğu için uyuyamıyorum da. Halüsinasyon görmeye başlamıştım artık.

Sebep? “Gurbetçiler geliyor, yoğunluk var.”

Gurbetçiler sürpriz çünkü. Aniden geliverdiler.

Adam Almanya’da, İsviçre’de, Avusturya’da yıl boyu çalışmış. Vatanıma gideyim diye çoluk çocuk arabaya doluşmuş, 20 saat yol tepip gelmiş, kapıdan giremiyor.

Üstelik “yoğunluğa sebep olduğu için” kendisine surat yapan polisler tarafından karşılanıyor sınırda.

Bu insanları sınır kapılarında perişan etmek yerine işlemlerini hızlıca halledip vatanınıza hoş geldiniz diye gülümseyerek karşılasanız fena mı olur?

Bereket versin ki gecenin serinliğinde bekledim kapıda. Bir de gündüz vakti, 36 derece sıcağın altında bekleyenler var. O arabalar su kaynatır, çocuklar havale geçirir be.

Bakın Ukrayna ve Polonya arasında politik nedenlerden dolayı sınır kapılarında işler yavaş yürütülür. Krakow’dan Lviv’e gitmek istersen kapıda belki 10 saat bekleyeceğini bilirsin. Ama orada bile iki ülke kendi araçlarına öncelik tanır, yerli plakaları bekletmeden farklı vezneden alırlar içeri. Bari bunu yapın be. Yazık günah bunca insana. 30 saniyelik işlem için 6 saat sıra mı bekletilir. El insaf!

Ağustos 2018, Kapıkule, Edirne

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.