İş Dünyası Toplum

Sırp işadamının şikayetleri

“AB’ye girdiğimiz güne lanet olsun. Henüz tam olarak girmedik bile, sadece serbest dolaşım hakkımız var. Bu bile yetti bize. Ne oldu biliyor musun? Tüm gençler kaçtı. Burada asgari ücret 215 euro, Almanya’da 1.400 euro, neden dursun adam?

Çalışmak, para kazanmak isteyenler gitti. Amaçsız, boş gençler bize kaldı. Ülkede doktor bile kalmadı be! Düşünebiliyor musun, kalp ameliyatı yapılamaz duruma geldi Sırbistan’da. Bütün doktorlarımız, cerrahlarımız koşa koşa Batı Avrupa ülkelerine gidiyorlar.

Bak bütün mağazaların, restoranların kapısında eleman aranıyor ilanı var. Kimse bulamıyor. Garson bile yok.

AB, ekonomisi zayıf devletleri sadece kendine hizmet ettirmek için dahil ediyor birliğe. Gençlerimizi alıp kendi ülkelerinde eleman olarak kullanıyor, büyük işletmelerimizi satın alıp bizim piyasalarımızı da kendi pazarına çeviriyor.

Sadece burada değil, Bulgaristan’da, Bosna-Hersek’te, Kosova’da, Ukrayna’da, Balkanların tamamında böyle bu durum. Avrupa’nın yeni sömürü düzeni bu.

Eskiden köleleri ayağına zincir vurup zorla götürürlerdi Afrika’dan. Artık 3-5 euro fazlası ve biraz daha konforlu bir yaşam ihtimali için kendileri koşup gidiyor modern köleler.

10 yıl sonra ne olacak çok merak ediyorum. Çünkü bu sistem böyle gitmez, bu haritalar değişir, buna eminim.”

Sırbistan’da bir işadamının anlattıklarının çok kısa bir özeti bu yazdıklarım. Neler olacağını ben de çok merak ediyorum açıkçası.

Mayıs 2019, Belgrad, Sırbistan

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.