Otomotiv Seyahat Toplum

Yol vermek ayıp değil

Çift şeritli bir yolun sağ şeridinde, tek başınıza gidiyorsunuz. Arkanızdan gelen, sizi sollamaya çıkan yok.

Bu pozisyonda giderken ileride bir aracın yola bağlanmaya çalıştığını gördüğünüzde lütfen sinyal verip sakince sol şeride çıkın ki o araç boşu boşuna beklemesin.

Çünkü bizim yollarımız hatalı tasarlanmıştır. Hızlanma şeridi bulunmaz. Benzinliklerden veya tali yollardan ana yola çıkan araçlar mecburen birinci veya ikinci viteste çıkmak zorunda kalırlar. Bu da yoluna göre 90-120 km/s süratle akan bir trafiğin sağ şeridine 30-50 km/s süratle katılmak zorunda kalmak demektir. Kazaya, felakete davetiyedir.

Olması gereken, tali yolun ana yola dik açı yerine paralel bağlanması ve yola çıkacak araçlara hızlanacak alan sağlanmasıdır. Ancak bizim yollarımızda, ücretli otoyolların dinlenme tesislerinden başka hiçbir yerde hızlanma şeridi yoktur.

Bizim yollarımızı yapan mühendislerin kafası buna basmadığı için bizler, sürücüler olarak kendi önlemimizi almak ve birbirimize yardımcı olmak zorundayız.

Lütfen, eğer yol müsaitse, çıkmak isteyen aracı kornayla, selektörle durdurmak yerine yol verelim. Yolculuk, karşılıklı saygıyla güzelleşir.

//Kamu spotu//

Aralık 2019, Ankara

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.