İş Dünyası Seyahat

Thomas Cook neden battı?

Dünyanın en büyük tur operatörlerinden biri olan İngiliz şirketi Thomas Cook iki hafta önce büyük bir gürültüyle battı. Peki neden? İşi mi bilmiyordu? Turizm mi bitiyordu? Şirketi mi boşaltıyorlardı?

Hiçbiri değil. Thomas Cook işini çok iyi bilen bir firmaydı. Sadece zamana ayak uydurmayı beceremedi.

Tatilciler artık yerel acentelere gitmiyorlar. Piyasada internet üzerinden hizmet veren, maliyetleri çok daha düşük firmalar var. Bırak kendi uçaklarını, ofisleri bile yok.

Thomas Cook gibi eski kafalı şirketlerin ise şaşaalı ofisleri, adım başı büroları, hatta uçakları var. Maliyetleri %80 daha düşük olan online acenteler karşısında dayanmaları imkansız.

Bunun yanısıra, artık online acenteler bile çok önemli değil. Biraz dil bilen, azıcık kafası çalışan kimse tur şirketlerine bakmıyor. Hem ucuz bilet, hem de kaliteli uygun konaklama için tonla internet sitesi var artık. Tur şirketlerine muhtaç olanlar sadece alışkanlıklarından vaz geçemeyen yaşlılar ve onların da sayısı her geçen gün azalıyor. Yeni neslin tur şirketleriyle işi yok.

İşte Thomas Cook gibi bir dev, bu yüzden battı. Değişen dünyaya ayak uyduramadı, alışkanlıklarından vaz geçemedi, yatırımlarının yönünü değiştiremedi. Çok büyük ve hantaldı, değişim sancılı olurdu. O sancıyı çekmeyi göze alamadığı için ölmek zorunda kaldı.

Bu, hepimiz için geçerli. Bireyler, şirketler ve devletler için. Değişimin sancısını göze alamayanlar yok oluşun acısını daha erken tadarlar.

Kendinize bakın. Sektörünüze bakın. Gidişatı görün ve ona göre şekil alın. Geç kaldıktan sonra değişmeye çalışmanın anlamı yok.

Hayırlı haftalar.

Eylül 2019, Venedik, İtalya

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.