Siyaset Toplum

Aptallıktan telef olmak

Temel yolda yürürken yerde bir muz kabuğu görmüş. “Uyy” demiş, “yine düşeceğum.”

Hehehe ne komik fıkra dimi?

Bu Temel düşe kalka bir şekilde yürüyüp müteahhit olmuş sonra. Yaptığı binalar 17 Ağustos’ta yıkılmış. Sonra yenilerini yapmış, her deprem olduğunda demiş ki “uyy, yine yikilacak.”

Mal çünkü Temel. Aynı şeyleri yapıp yapıp farklı sonuçlar bekleyecek kadar kıt Temel’in zekası.

Sadece 6 büyüklüğünde bir deprem oldu İstanbul’da. Halkı sülük gibi emen GSM operatörleri çöktü, insanlar birbirine girdi, kavgalar çıktı. Oysa yıkım falan yoktu. Küçük bir depremdi sadece. Bu depremin %20 büyüğü geldiğinde binlerce bina yıkılacak, milyonlarca insan ölecek, sonrasındaki kaos silahlı çatışmalara, salgın hastalıklara kadar gidecek, Türkiye ekonomisi belki 50 yıl gerileyecek.

Çünkü biz koskoca ülkenin nüfusunun %20’sini İstanbul’a tıkıştıracak kadar, sanayinin neredeyse tamamını Marmara Bölgesi’ne dolduracak kadar, özetle tüm yumurtaları aynı sepete koyacak kadar aptalız.

Çünkü biz, tüm yatırımları İstanbul’a yapmamıza rağmen şehirde acil durum planları yapmayacak kadar, deprem toplanma alanları kurmayacak kadar, kentsel dönüşüm yaygaralarına rağmen daracık sokaklara sıkış tepiş adi binalar yapacak kadar, 20 milyonluk şehrin giriş çıkışlarını üç şeritli bir otoyola bağlayacak kadar gerizekalıyız.

Çünkü biz, geçmişten ders almayı hiç akıl edemeyen, tarihin sürekli tekerrür etmesini sağlayan, her büyük olayda kısa süreli gaza gelip sonra her şeyi unutarak yoluna devam eden bir toplumuz.

Kaçınılmaz bir şekilde bağıra bağıra yaklaşan İstanbul depreminde belki ben öleceğim, belki bu satırları okuyan sizler öleceksiniz.

Aptallığı yüzünden telef olan ilk toplum olarak tarihe geçeceğiz.

Eylül 2019, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.