İş Dünyası Seyahat Toplum

Trafikte medeniyet

Küçükken babamın anlattığı bir kıssa vardı. Bugün Uğur Özmen’in bir yazısını okuyunca aklıma geldi. “Medeniyet, üçüncü şahısların hakkına saygıdır.”

Eski zamanda bir dağ yolunda yeşillikler, çiçekler içinde bir kır çeşmesi varmış. Bir gün yüklü eşeğiyle yolculuk eden bir köylü çeşmenin başında mola vermiş. Aramış taramış, eşeğini bağlayacak bir yer bulamamış. O da gitmiş çevreden bulduğu sağlam bir kazığı çeşmenin yanına çakmış, eşeğini bağlamış. Molası bitip de çeşmeden ayrılırken kazığı sökmemiş, “başka yolcular da geçer, onlar da eşeklerini bağlarlar,” diyerek orada bırakmış.

Birkaç gün sonra yaya yolculuk eden bir adam varmış çeşmenin başına. Ama tam çeşmeye ulaşacakken önceki adamın çaktığı kazığa takılarak düşmüş. “Ulan hangi hergele çaktı bunu, hiç saygısı yokmuş insanlara,” diyerek kazığı sökmüş oradan. Ama atmamış, su boşa akmasın diye çeşmenin oluğuna tıkamış kazığı.

Aradan zaman geçmiş, bu kez bir atlı tüccar gelmiş çeşme başına. Daha önce çevresi yemyeşil olan, otlasın diye atını saldığı çeşmenin çevresindeki otların sarardığını, çiçeklerin kuruduğunu görmüş. “Ne terbiyesiz adamlar var be, hiç çevreyi düşünen yok,” diye söylenerek kazığı oluktan çıkarmış, sonradan gelenler hayvanını bağlasın diye yere çakmış.

Sonuçta ufacık bir kazığı herkes bir öncekine kızarak farklı amaçlarla kullanmış. Kimi yere çakmış, kimi çeşmeye tıkamış. Ama hepsi hayır kazanmış çünkü yaptıkları işi halis niyetle, oradan geçecek olan diğer yolculara yararlı olsun diye yapmışlar.

Medeniyet süper teknolojilere imza atmak, modern yaşamın nimetlerinden faydalanmak falan değildir; asıl medeniyet tanımadığımız, belki ömrümüz boyunca hiç karşılaşmayacağımız, iki kelam etmeyeceğimiz şahısların hakkına saygı göstermektir.

Bu medeniyeti, karşılıklı saygıyı trafiğe taşımadığımız için bu durumdayız. Trafik bu yüzden tıkanıyor, insanlar bu yüzden strese giriyorlar. Trafikte araç kullananların hepsi bu toplumun bir üyesi ve hepimiz bir şekilde ilişki içindeyiz. Trafikte yok yere küfürleştiğiniz, yol vermemek için çabaladığınız adamın dükkanına bir gün müşteri olarak girebilirsiniz. Ne hissedersiniz o gün?

Taksi, minibüs, dolmuş gibi ticari araçları kullananlar, bugün trafikte sıkıştırdığınız o adamla yarın farklı bir ortamda karşılaştığınızda yüzünüz kızarmayacak mı?

Trafikte her şey karşılıklı saygıya ve trafiği iyi okumaya bakıyor. Bir sokağın köşesine otomobilinizi park ettiğinizde diğer araçların oradan geçerken zorlanıp zorlanmayacağını düşünmüyorsanız, sağa tercihli dönüş olan yolda düz gideceğiniz halde ışıklara geldiğinizde sağ şeridi kapatıyorsanız, yağışlı havalarda çevredeki yayaları dikkat etmeden gaza yükleniyorsanız, öndeki araç biraz yavaşladığında kornaya abanıyorsanız, azami süratin 120 km/s olduğu otobanlarda 110 km/s süratle sol şeridi işgal ediyorsanız, sıkışık trafikte herkes şeridinde beklerken onlara küfür eder gibi emniyet şeridinden gazlıyorsanız, ışıkta bekleyen trafiği yandan geçip en öne kaynamaya çalışıyorsanız, geceleri karşıdan gelenleri ve önünüzde gidenleri umursamadan uzunları yakıyorsanız, kısacası yazılı olmayan trafik kurallarını umursamıyorsanız hiç medeniyetten, insanlıktan, adamlıktan bahsetmeyin.

Tanımadığınız insanların hakkına saygı göstermediğiniz sürece trafikte hem onlar, hem de siz sıkıntı çekmeye devam edeceksiniz.

Büyük şehirlerin minibüsçülerini insandan saymadığım için onlara bir şey demiyorum. Allah onları bildiği gibi yapsın. Bu ülke geliştikçe hepsi Godfather müzikli kornaları ve iğrenç minibüsleriyle beraber tarihe karışacaklar zaten.

Temmuz 2011, Fethiye, Muğla

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.