Seyahat Toplum

Anadolu, ana, dolu!

Tarihini görmezden gelen toplumlar, başkalarının yazdığı tarihe inanmak zorunda kalırlar. İster efsaneler olsun bunlar, isterse bilimsel tarihi olaylar. Bilmeyenin tarihini başkası yazar ve geleceği de tarihi yazan kurgular. O nedenle ister beğenelim ister beğenmeyelim, tarihimize sahip çıkmak zorundayız.

Bugün ilkokullarda nasıl öğretiliyor bilmem ama biz çocukken Anadolu isminin kaynağı için bir hikaye anlatılırdı.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından askerler sıcağın altında aç perişan memleketlerine dönmeye çalışırken bir köye uğramışlar. Teyzenin biri de ayran ikram etmiş bunlara. Askerler içmiş, serinlemiş, tansiyon yerine gelmiş. Ama teyzenin ayranı bereketli, yüreği cömertmiş, askerlerin bardaklarını doldurmaya devam etmiş. “İçin yavrularım, için.”

Askerler artık dayanamamış, “ana dolu, bardak dolu, ana dolu,” demişler. Bölgenin adı da böylece Anadolu olmuş. Hep dolu bardağa ayran doldurmaya çalışan teyze yüzünden.

Eskiden Ege’nin doğusuna güneşin doğduğu yer anlamında anatolia, batısına da güneşin battığı yer anlamında hellenia dendiğini umursamamış bu hikayeyi yazanlar.

Tıpkı bayrağımızın şehit kanlarının üzerine vuran hilal ve yıldızdan gelmesi, neredeyse tüm marşlarımızın yabancı türkülerden aparma olması gibi sonradan yazılan, yakışmayan, iğreti duran hikayeler bunlar.

Tarihle, coğrafyayla asla ilgilenmeyecek, yabancı ülkelerle hiçbir irtibat kurmayacak bir ülke tasarlanmış burada. O nedenle yıllarca sinemada bile utanmadan yabancı film müziklerini telifsiz kullandılar, yabancı pop şarkılarına Türkçe sözler yazarak saçma sapan tipleri diva diye dayadılar bu topluma.

Ortaya çıkacağını bile bile utanmadan yalanlar söylediler. Kral çıplak diyeni cezalandırdılar.

Bugün işler değişmesine rağmen aynı pervasızlıkla yalana devam eden de var, yıllardır doğru bildiklerinin yanlış çıkması yüzünden huzursuz olan da.

İşte biraz da bu yüzden, kolay kolay bitmez bu toprakların karın ağrısı.

Ocak 2020, Kapadokya, Nevşehir

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.