Siyaset Toplum

Bilgi güç müdür?

Bilgi en büyük güçtür ve bağımsız olması hiçbir zaman mümkün değildir.

Bilgi çağlar boyu çeşitli güçler tarafından kontrol edildi. Ne zaman ki yönetici gücün elinden başka ellere geçti, o ellerin savaşlarını kazanmalarını, yönetici olmalarını sağladı.

İnen çıkan imparatorlukların, kurulan ve yıkılan devletlerin akıbeti hep bilginin el değiştirmesi ve farklı ellerde güçlenmesiyle belirlendi tarih boyunca. Savaşları kazandıran da kahramanlık değil, bilgiydi.

Bizim dönemin insanını kandıran ise bilginin özgür olduğunu düşünmek oldu. Oh ne güzel dedik, internette herkes bilgisini paylaşabiliyor ve istediği bilgiye dakikalar içinde ulaşabiliyor. Araba yıkamaktan mangal yapmaya kadar, İkinci Dünya Savaşı’ndan Mısır piramitlerine kadar her şeyi şak diye öğrenebiliyoruz. Zahmetsiz, bedava!

Üstelik tarafsız. Bu bilgilerin bize aktarılmasını sağlayan siteler kimsenin tarafını tutmuyor, reklam gelirine bakıyor sadece.

Öyle miydi peki?

Değildi elbette. Biz öyle sanıyorduk. Bize bu imkânları sunan, genel kültür diye bir kısım bilgileri kendi aramızda paylaşmamızı sağlayan, okullarımızı, eğitim sistemimizi, kültürümüzü, dünyaya bakışımızı yönlendirenler, bize öğrettiklerinin çok dışında yaşadılar. Antik, kadim ilimlerle, kendini modern sanan insanların “hadi canım” diyeceği öğretilerle devam ettiler yollarına.

Bizim için hazırladıkları alanlarda bedavadan bilgi paylaşmamıza ve iletişim kurmamıza izin verdiler. Alıştık. Milyarlarca sitenin olduğu internet okyanusunu 3-5 sosyal medya sitesine indirgedik. Gücü onlara kendimiz teslim ettik. Artık onların istemediği konularda yazamıyor, onaylamadıkları şeyleri paylaşamıyoruz. Sosyal medyada sadece onların onayladıklarını gördükçe de anlatılan tüm yalanları gerçek sanmaya devam ediyoruz.

Orta Çağ’da karanlık bir cehalet vardı. Günümüzdeyse çok fazla ışık var. Medya ve sosyal medya şirketleri bir olmuşlar, ışık tutuyorlar gözümüze ve bu aydınlık kör ediyor, doğruyu göremiyoruz.

Kendinizi medyadan koruyun.

Mayıs 2021, Tekirdağ

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.