İş Dünyası Siyaset Toplum

Bir pazarlama projesi

Nasıl bir pazarlama projesine maruz bırakıldıysak artık, bütün dünya korkar oldu şu virüs belasından.

İhtiyarları yok ederek emeklilik sistemlerini rahatlatmak, dünya nüfusunu azaltmak, tüm insanların içine korku salarak normalde kabul etmeyecekleri bazı ürünleri kabullenmelerini sağlamak, tek kaynaktan başlatılan bir virüsün dünyayı nasıl dolaşacağını anlamak, gelmesi kaçınılmaz olan global ekonomik krize zemin hazırlayıp kontrol altında patlatmak… veya bir başka neden.

Sonuçta bunun bir pazarlama projesi olduğuna eminim. Dünya bir şeylere hazırlanıyor. Bu hazırlık tamamlandığında ortaya bir ürün çıkacak. Artık aşı olur, çip olur, bir çeşit elektronik kayıt sistemi olur. Belki de faşizm gibi soyut bir ürün olur. Ben bilemem.

Ortada laboratuvar üretimi bir virüs var ve bütün dünya buna odaklanmış durumda. Birçok Avrupa kenti karantinaya alındı ve yarın ne olacağını bilen yok.

Normalde dün sabah uzun bir Avrupa seyahatine çıkacaktım ancak saçma sapan bir Balkan ülkesinde hastaneye kapatılmak veya girdiğim bir şehrin karantinaya alınmasıyla içinde mahsur kalmak gibi endişeler beni de sardı.

Sınır geçişlerinin durumu hakkında sağlıklı bilgi edinemiyorum, rüşvetçi Balkan polislerinin vereceği tepkileri kestiremiyorum. Avrupa’da iptal edilen fuarları, batmakta olan seyahat şirketlerini, düşen borsaları ve sürekli oynayan kurları düşündükçe, seyahate gitsem de nasıl bir ciro çıkacağı hakkında tahmin yürütemiyorum.

Ben de ateşi yaktım, güzel bir kovboy kahvesi demledim kendime. Zamanında otoriteden ve salgın hastalıklardan kaçanların meskeniymiş buralar. Belki bir ilham verir.

Bakalım zaman ne gösterecek…

Mart 2020, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.