İş Dünyası Toplum

Çocuksuz ekonominin zararları

ABD’nin dev oyuncak zinciri Toys R Us’ın iflasından sonra şimdi de İngiltereli bebek ürünleri perakendecisi Mothercare iflas başvurusuna hazırlanıyor.

Şirketin açıklaması malumun ilamı olmuş. 79 mağazanın kârlılık sorunu yaşadığını ve sebebin “tüketici talebindeki değişiklikler” olduğunu söylemişler.

Talep değişikliği dedikleri aslında şu: Çocuk istemiyoruz, çocuk sahibi de olmuyoruz, haliyle çocuk ürünlerine ihtiyacımız yok.

Avrupa’da aile yaşamının ortadan kalkmasına bağlı olarak çocuk sayısının hızla azalması çok ciddi ekonomik sonuçlara da yol açıyor. Birçok sektör yön değiştirecek.

Sadece Mothercare değil, başka çocuk firmaları da topun ağzında. Çocuk sayısı hızla azalan bir kıtada çocuk ürünleri satmanın mümkünatı yok elbette.

Çocuk sayısındaki düşüşe bağlı olarak genç nüfusun azlığı Avrupa ülkelerinin expat ve yabancı işçilere olan ihtiyacını da artırıyor ve demografik yapıda büyük değişimlere neden oluyor.

Devamı gelecek. Hızla azalan yerli nüfus ve emekliliğini kendi anavatanında yaşayan expat çalışanlar nedeniyle sigorta sistemleri çöküşün eşiğine gelmiş durumda. Birkaç yıla kalmaz, Avrupa ülkelerinin bazılarında muazzam değişimler görebiliriz.

Elbette bunlar çökerken ortamı sana bana bırakmazlar, dünyayı da birbirine katarlar. O nedenle her şeye hazırlıklı olmak lazım.

Kasım 2019, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.