İş Dünyası

Frankfurt Fuarları

Yazılı kayıtlara göre Frankfurt’ta ilk fuarın 1150 yılında düzenlendiğini söyler tarihçiler. 1240 yılında İmparator II. Frederick katılımcı ve ziyaretçilerin hangi ülkeden gelirse gelsin kraliyet korumasında olacağını ilan eder ve Frankfurt fuarları kısa sürede dünyanın en popüler ticaret silsilesi haline gelirler.

II. Frederick sıradan bir kral değil. Sadece Almanya Kralı değil aynı zamanda İtalya Kralı, Sicilya Kralı, Kutsal Roma İmparatoru ve Kudüs Kralı unvanlarını taşıyor. 5. ve 6. Haçlı Seferleri bu arkadaşın eseri.

II. Frederick Frankfurt fuarlarını koruma altına aldığını ilan edince tüm dünyadan tüccarlar yılda iki kez Frankfurt fuarlarına akmaya başlamışlar. Sonradan gelen krallar da geleneği bozmamış. Avrupa birbirini yerken, Orta Çağ savaşlarına, Haçlı Seferlerine rağmen Frankfurt fuarlarına katılan tüccarlar tüm krallıklar tarafından kollanmış.

Haliyle bu durum Frankfurt’ta muhteşem bir ticaret kültürü oluşmasını sağlamış. Almanya’nın sanayide bu kadar ileri gitmesine şaşırmamak lazım, 800 sene boyunca dünyanın her yerinden ticari bilgi ve tecrübe akmış adamlara.

Bu fuarlar sadece ne zamanlar durdurulmuş biliyor musunuz? Bugün Kara Ölüm dediğimiz, 1347’de başlayıp 100 milyondan fazla insanı öldüren veba salgınında altı yıl, 1665 Londra vebasında bir, 1817 ilk kolera pandemisinde bir, 1829 ikinci kolera pandemisinde iki, 1889 grip pandemisinde iki, 1899 altıncı kolera pandemisinde iki, 1918 İspanyol gribinde iki yıl…

Ayrıca 1. Dünya Savaşı’nda 1914 – 1918 arası dört yıl, 2. Dünya Savaşı’nda 1940 – 1945 arası beş yıl fuar yapılmamış.

Yani Frankfurt’un 780 yıllık fuar tarihinde sadece 25 yıl iptal var.

Bir de bu yıl. Evet, her yıl katıldığımız Ambiente Fuarı bu yıl pandemi nedeniyle iptal edildi. İnsanlık tarihinin öylesine tırt bir dönemine denk geldik.

Her pandemi sonrası büyük değişiklikler olmuş dünyada. Bakalım şimdi neler olacak…

Ocak 2021, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.