İş Dünyası Siyaset Toplum

İmparatorun lahanaları

Roma İmparatorluğu’nun önemli hükümdarlarından biriydi Diocletianus.

İlk Hıristiyanlara yaptığı baskılarla binlerce insanı katletmesi, halka erguvan rengi kıyafet giymeyi yasaklaması, ticarete müdahale edip hiperenflasyona neden olması gibi abuk subuk işleri vardı ama tetrarşi sistemini uydurup imparatorluğu krizden kurtaran da kendisiydi.

İmparatorluğu iyidir kötüdür, orasına ben karışmam. Benim ilgimi çeken, dünyanın en güçlü devletinin başındayken “ben lahana yetiştircem” diyerek tacı tahtı bırakması.

Evet, Diocletianus 16 yıllık hükümdarlığından çiftçilik yapma arzusuyla emekli olmuştur ki tahtı kendi isteğiyle bırakan imparatorların sayısı iki elin parmaklarını geçmez tarihte.

Tacı tahtı bırakıp Adriyatik kıyısına bir saray yaptırmış ve lahana yetiştirmeye başlamış paşam.

Yönetime geri dönmesini rica eden devlet erkanına “yetiştirdiğim lahanaları bir tatsanız inanın siz de geri dönmek istemezsiniz,” diyerek emeğin keyfi ve tahtın gücü arasındaki farkı çok güzel özetlemiş.

Diyeceğim o ki, bir şey yapmak istiyorsanız yapın. Kaybedeceklerinizden korkup sevdiklerinizi ertelemeyin.

Hiçbirimiz Diocletianus kadar zengin veya güçlü değiliz. Onun kaybedecekleri hepimizden fazlaydı. Adam tacını, sarayını, kudretini bırakmış lahana sevdasına, seni durduran ne? Ömrünü alıp karşılığında bir apartman dairesini zor veren işin mi? Statün için selam veren sahte dostlar mı? Ne?

Diocletianus gibi hamleler yapmak yürek ister o yüzden. Var öyle birkaç tanıdığım, selamlar kendilerine.

Diocletianus’un lahana bahçelerinin bulunduğu bölge bugün Split sınırlarında. Sarayın da bir kısmı halen gezilebilir durumda. Yolunuz düşerse aklınızda bulunsun.

Eylül 2021, Split, Hırvatistan

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.