Seyahat Siyaset Toplum

Pasaportsuz Ukrayna

Ukrayna’da Türkiye imajı günden güne bozuluyor. Ukrayna kentlerini dolaştığımda görüyorum ki, Odessa, Kiev, Lviv gibi popüler şehirlerde Türklerden nefret ediyorlar artık.

Chernivtsy’de sınırdan girerken bir çiçek vermediği kalan sevimli sınır polislerinin Odessa’da Türkiye’den gelenlere surat yapmasının nedeni bu. Chernivtsy halkı Türkleri henüz tanımıyor.

Zarif ve alçakgönüllü bir halkı var Ukrayna’nın. Ekonomik durum oldukça zorlu olmasına rağmen gerek akademik eğitim, gerek sosyal yaşam kalitesinde Türkiye’den fersah fersah ileride. Güçlü bir tarihi, muhteşem bir doğası var.

Dünyanın en güzel kadınları Ukrayna’da, doğru. Her ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da gece hayatı ve fuhuş var, o da doğru. Ancak bu durum, Ukraynalı kadınların alayını fahişe yapmıyor.

Lakin bizim ülkemizde Ukrayna bir açık hava kerhanesi gibi görülüyor ve karııııı diye ünleyerek Ukrayna’ya koşup ortalığı birbirine katan, ahlaksızlıkta sınır tanımayan öküzler yüzünden adamlar bezmiş artık.

Bugünden itibaren Ukrayna ve Türkiye vatandaşları iki ülke arasında sadece kimlikle seyahat edebilecekler. Peki bu gelişme bize ne katacak? Kocaman bir sıfır.

Ukrayna’nın pasaport çıkarmaktan aciz garibanı Türkiye’ye tatile gelemez, gelse de döviz getiremez.

Türkiye’nin öküzü ise Viagra’yı yutup Ukrayna’ya koşacak, her mekanda kavga çıkaracak, onun bunun karısına kızına sarkacak, zaten bozulmakta olan imajı hepten yerin dibine sokacak.

Uçak fiyatları artacak, normalde gidip gelenlerin maliyeti yükselecek. Bu durum en çok Ukrayna ile ticaret yapmakta olan Türk vatandaşlarına zarar verecek.

Ekonomik olarak Ukrayna’ya yararı olur ama Türkiye için berbat bir durum. Umarım bu saçmalık kısa sürede ortadan kalkar ve zorlayıcı vize şartları getirir Ukrayna hükümeti.

Mart 2017, İstanbul

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.