İş Dünyası Toplum

Sivil silah sanayi

Fotoğrafta günbatımına karşı siluetini gördüğünüz tüfek, Balıklı Silah Sanayi üretimi, Strong Arms marka 20 kalibre yarı otomatik av tüfeği. Üzerinde 5’li şarjör, çatal ayak, dürbün, lazer mevcut ve bu donanımla 300 metreye kadar gayet etkili atış yapılabiliyor. Domuz haricinde av meraklısı bir insan sayılmam, genellikle taktik atış talimi için kullanıyorum. Gayet memnunum.

Bu bir örnekti. Gelelim asıl konuya. Bir ülkenin dünya çapında markalar çıkarabilmesi için gerekenlerden biri, o marka ve ürünlere kendi sınırlarında müşteri bulmasıdır. Önce kendi iç pazarında güçlenir, sonra da bu pazarın verdiği güvenle dünyaya açılır. Bunu kimi ülkeler nüfus gücüyle, kimi de milliyetçiliğiyle başarır.

Gelgelelim ülkemizde bunu göremeyiz. Burada bir marka gelişirken devlet bir şekilde engel çıkarır. Kendi vatanında kendini güvende hissetmeyen yatırımcı da dünya pazarına açılamaz.

Silah sanayinde işler biraz farklı. Üretimde devletin destek oluyor. Ancak pazar açma konusunda bir teşvik göremiyoruz.

Türkiye’de av tüfeği sanayi son yıllarda büyük gelişme gösterdi. Gerçekten kaliteli ürünler üretiliyor ve tüm dünyaya ihraç ediliyor. Öyle ki dün Las Vegas’da başlayan Shot Show 2018 fuarında tam 17 Türk firması bulunuyor. Sessiz sedasız ilerleyen dev bir sektörümüz var.

Lakin Türkiye’de halen adam gibi açık hava poligonu açamıyoruz. Onu geçtim, bu tüfekleri ve şarjörlerini üretmek, satmak, ihraç etmek serbest ama Türkiye’de şarjör kullanmak yasak. Yani şu tüfeğin üzerindeki 5’li şarjör veya cebimdeki 10’lu şarjörün kullanımı ülkemizde yasak. Sadece 2’li şarjör kullanabiliyoruz.

Bu tüfekler sanayi olarak ülkemize ciddi ihraç girdisi sağlarken, Türkiye’de pazarlarını büyütemiyorlar. Şarjör kullanımı serbest olsa, taktik atıcılık büyük gelişme gösterir ülkemizde.

Silah sanayinin ve atıcılığın gelişmesi için av tüfeklerinde şarjör izni olması önemli bir şart.

Aslına bakarsanız bu tüfekler zaten ruhsatında da belirtildiği gibi “av tüfeği” olarak kabul edildikleri için şarjör yasağı var. Ava kaçmasını imkansız hale getirmek avcılık ruhuna da aykırıdır. O nedenle bu işin önündeki asıl çözüm, bu tüfeklerin eğitim silahı, taktik atıcılık silahı olduğunu kabul etmekten geçer.

Umarım devlet baba bu işe bir çözüm getirir. Bizim ürettiğimiz silahla Amerikalı eğleniyor, biz bakıyoruz. Hiç hoş değil.

Ocak 2018, Küçükkuyu, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.