Seyahat Toplum

Trafiği anlayabilmek

250 kiloluk frensiz römork ve üzerinde 457 kiloluk ATV ile yaklaşık 800 km yol yapınca bazı şeyleri fark ettim trafikte.

Birkaç gün önce yazdığım gibi bizim trafik anlayışımızda sağ şerit kullanımı pek yaygın değildir. Bu durum hem sürücülerin eğitimsizliğinden hem de yolların kalitesizliğinden kaynaklanır.

Sağ şeritler ağır vasıtaların yüküyle ezilir, bozulur, tarlaya döner. Bu yüzden herkes orta ve sol şeritlere kaçar. Otomobil kullanırken bunlara öfkelenirdim ama ağır araç kullanmak durumunda kalınca gördüm ki bizim sürücüler sağ şeritte gitmeyi de beceremiyorlarmış.

O kadar dengesiz bir sürücü kitlesi var ki, sağ şeritte 85-90 km/s sabit süratle gitmeye fırsat vermiyorlar. TIR sürücülerinin neler çektiğini bu 800 km boyunca çok iyi anladım.

Lütfen!

Trafikte sürekli hızlanıp yavaşlamayın. Düşük süratlerdeki 5-10 km’lik farklar, arkanızdaki araçlara çok büyük bir rahatsızlık veriyor.

Rampa tırmanışlarında ağır araçların çekişten düşmesi çok kolaydır. Yavaşlamalarına neden olacak şekilde önlerinde oyalanmayın. Duble yolda 88 ile rampa tırmanmaya çalışıyorum, iki dakika önce sollayıp çıkmış olan arkadaş telefonuyla oynamak için sağ şeritte 50 km ile seyretmeye başlıyor. Selektör yapınca geç git yanımdan diye işaret yapıyor bir de. Ulan sol şerit 100+ ile akıyor, ben senin yüzünden 50’ye düşmüşüm, nasıl çıkayım sola?

Trafikte yüksek süratten daha tehlikelisi, çok düşük sürattir. Ortalamanın altında seyrederseniz tüm trafiğin dengesini bozarsınız, yapmayın.

Yol katılımlarında ve kavşaklarda zaten yavaş geliyor diye düşünerek ağır araçların önüne atlamayın. Yavaş geliyorsa frenleri de ona göre bu aracın, ani fren yapmasına sebep olmayın.

Ağır araçlar, trafik ışıklarında bekleyen gruplara yavaş yaklaşır. Aradaki boşluğu görüp de iki araç ileride durabilmek için önüne dalıp fren yaparak onun fren mesafesini kısaltmayın.

Özellikle rampalarda önündeki sığır yüzünden mecburen sollamaya çıkan ağır araçlara dikkatli yaklaşın. Hemen öfkelenmeyin, çekişten düşmemek için yapıyor onu, çok sevdiğinden değil.

İyi sürücü, diğer sürücülerin frene basmasına neden olmayan sürücüdür, bunu hiç unutmayın.

Hayırlı yolculuklar.

Ağustos 2020, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.