Seyahat Spor

Yedigöller kampı

Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir Yedigöller. Yılın her mevsimi güzel olan dev kayın ağaçları, her biri ayrı karakterde yedi tane gölü, nefis yürüyüş parkurları, canlı faunasıyla doğa severler ve kampçılar için idealdir.

Çok farklı ağaç türleri bulunur Yedigöller’de. Kayın, gürgen, meşe, dişbudak, kızılağaç, akçaağaç, sarıçam, karaçam, köknar, fındık, ıhlamur… Bunca ağacın meydana getirdiği cümbüşü bir düşünün.

Bol miktarda kuş türüyle birlikte sincap ve tavşan gibi kemirgenleri görebilir, eğer şanslıysanız ve milli park sınırlarının dışına kamp atacak kadar cesursanız boz ayı, kurt, tilki, sansar, domuz, geyik ve karaca da görebilirsiniz.

Evet, Yedigöller’de kamp güzeldir. Hem doğayla haşır neşir olmanızı, hem de güvende hissetmenizi sağlar. Kampçılığa yeni başlayanlar için ideal bir nokta Yedigöller.

Yedigöller’de kampla ilgili bol miktarda bilgiyi internette zaten bulabilirsiniz de, ben kısa birkaç hatırlatma yapmak isterim.

Hafta sonu gitmeyin. Günübirlik ziyaretçiler yüzünden keyif alamazsınız.

Yaz kış her zaman yağmura hazırlıklı olun. Fazlasıyla nemli bir ortam olduğundan ateş konusunda sıkıntı yaşamamak için yanınızda odun götürmeniz iyi olur.

Gece yer ateşi yakmak yasak. Ateş kutusu götürürseniz rahat edersiniz. Ateş kutunuz yoksa içinde ateş yakmanız için çevrede bol bol ateş varili bulunuyor. Birini çekersiniz çadırın önüne.

Gündüz her şey yasak. Ateş, mangal, ocak, tüp… Bunu başta saçma bulmuştum ama hafta sonu torba torba kanadı kucaklayıp piknik tüpünü koltuk altına alarak bölgeye intikal eden Doblolu enişteleri görünce hak verdim. Bunlara fırsat verilse ortam Bakırköy sahiline döner.

Çünkü Yedigöller esmiyor. Ateşe izin verilse mangal dumanından göz gözü görmez. Bunun önüne geçmek için ocak kullanmayı dahi yasaklamışlar.

Gerçi sabah kahvesi için çadırın yanında yakacağınız mini ocağa görevliler ses çıkarmıyorlar.

Milli park sınırlarında dilediğiniz yere çadır kurabilirsiniz. Göl kenarları güvenlidir, Dilek Çeşmesi ve Gülen Kayalar çevresiyse geceleri ürkütücü olur. Heyecan katar. Tecrübeniz yoksa öyle denemelere kalkışmayın.

Bununla birlikte, eğer tavan çadırı kullanıyorsanız Yedigöller size pek uygun olmayabilir. Orman içlerine araç sokmak yasak olduğu için kampınızı içerilere kuramazsınız. Yedigöller’de karavan parkı da yok, otoparklar aynı zamanda karavan parkı olarak kullanılıyorlar. Tavan çadırı kullanan araçlar da karavan sınıfında kabul gördüğü için mecburen ya yol kenarlarında ya da otoparklarda konaklamak zorunda kalırsınız ki bunun hiçbir keyfi olmaz.

Ben şanslıydım, arada bir yer bulduğum için araç yol kenarında olsa bile çadır göle bakıyordu, pek muhatap olmadım yoldaki trafikle. Ama şunu anladım ki kamp yapmayı eskiden beri çok sevdiğim Yedigöller’de bir daha tavan çadırıyla deneme yapmam.

Kasım 2020, Yedigöller, Bolu

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.