İş Dünyası Toplum

Artık serpme kahvaltı yok

Uzun pazar kahvaltılarını oldum olası çok sevmişimdir. İyi kahvaltı hazırlarım, güzel de sofra kurarım, dostlarım bilir. Bamya kızartmasından avokado içinde yumurtaya kadar oldukça geniş bir menüm vardır. Ve sevdiklerim için bu sofrayı mutlulukla kurar, sohbet muhabbet içinde saatlerce vakit geçirebilirim.

Haliyle kahvaltı ve brunch sektörünün de oldukça iyi bir müşterisiydim.

Artık değilim.

Çünkü her şeyde olduğu gibi kahvaltı konusunda da işin bokunu çıkarmayı başardık. Gece kulüplerinin bile serpme kahvaltı vermeye başladığı, malzeme kalitesinin günden güne düştüğü bir sektörde ben artık var olmak istemiyorum.

Dışarıda kahvaltı yapmak için evde bulamadığım lezzeti, kolayca ulaşamayacağım kalitede malzemeyi, beni rahat ettirecek hizmeti vermeli bir işletme.

Tenekeyle aldığı glikoz şurubu dolu reçeli köy reçeli diye iteleyen, beş para etmez peyniri rokayla süsleyince sunum yaptığını sanan, ne idüğü belirsiz sucukları yumurtaya bulayıp bakır tavada servis edince otantik olduğunu zanneden kahvaltıcılar yüzünden dışarıda kahvaltıdan tiksindim.

Hele bir de otantik köy kahvaltısı diye 50 çeşidi önümüze yığanlar var ki evlere şenlik. Beş çeşit peyniri dana jambon eşliğinde yutup üstüne filtre kahvesini içmeden tarlaya gitmez çünkü bizim köylümüz.

Aslında serpme kahvaltıya tövbe etmemin en büyük nedeni, korkunç bir israfa neden olması. Ben ki en küçük gıda maddesinin bile çöpe gitmesinden korkan adamım, benim masamdan bile çöpe giden gıdalar oluyor. Asla yemeyeceğim reçeller ve süs niyetine gelen abuk subuk yeşillikler garsonun bir hareketiyle doğruca çöpe gidiyor. Vicdanım artık kaldırmıyor bunu.

Serpme kahvaltı adı altında muazzam bir israf sektörü oluştu. Her gün tonlarca gıda kahvaltı sevdası yüzünden çöpe gidiyor.

Bu israfın bir parçası olmak istemediğim için artık serpme kahvaltı yapmıyorum. İsraf için yine üzüleceğim ama en azından çarkın bir dişlisi olmayacağım için vicdanım rahat olacak.

Masadan kalkarken bir bakın çevrenize. İnsanların açlıktan öldüğü bir dünyada bu kadar nimetin, gıdanın sizin keyfiniz için çöpe atılmasına vicdanınız el veriyorsa devam edin.

Ben artık yokum.

Eylül 2019, Ankara

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.