Otomotiv Seyahat

Duster ile uzun yol

Duster uzun yolda yormuyor mu diye soranlar oluyor. Yola çıkarken bunu ben de merak ediyordum açıkçası. Öte yandan, Renault Symbol gibi bir araçla Norveç’e çıkmış biri olarak çok da fazla korkum yoktu.

Her arabayla uzun yola çıkılır. Ancak konumuz Duster olduğundan alternatiflerimize bakalım.

Nedir onlar?

Hızlı bir sedan veya doğru tasarlanmış bir campervan.

Seyahatlerim genelde Avrupa kıtasında. Polisler acımasız, cezalar yüksek. Maksimum 140 km/s gidebiliyorum ve bunu Duster zaten gidiyor. Yani sedanın sürati avantaj olmuyor.

Üstelik sedanlar alçak. Arnavutluk, Romanya, Ukrayna gibi ülkelerin yollarında ince yanak lastikler patlıyor, jantlar eğiliyor, aracın altı sürtüyor, bin türlü risk doğuyor. Duster yüksek, lastikleri kalın.

Bir ekstra avantaj, karlı yollardan korkmuyorum. Herkes dururken ben yürüyorum. Ooo şurası ne güzelmiş dediğim her doğa parçasına paldır küldür dalabiliyorum. Dört çekerin ve arazi lastiklerinin avantajıyla asfalta bağımlı değilim.

Dezavantaj ne? Duster daha hantal, fren mesafesi daha uzun.

Diğer alternatif campervan. İçinde duş ve mutfak imkanıyla otellerden kurtarıyor, sürekli sıcak konaklama imkanı sunuyor. Ancak KOCAMAN!

Şehir merkezlerinde çile. Avrupa’nın “old town” bölgelerine girmek mümkün değil. Üstelik araziye de giremiyor. Sürekli asfalt ihtiyacı var.

Duster otelden kurtaramasa da haftada 1-2 kez çadır imkanı sunuyor, her zaman olmasa da kahvemi, bazen yemeğimi yapabiliyorum.

Özetle Duster A6 kadar konforlu, R8 kadar hızlı, Land Cruiser kadar canavar, Sprinter kadar geniş değil. Hepsinin bana lazım olan özelliklerini optimum düzeyde bünyesinde toplamış bir otomobil.

Tabi Duster derken Refik’ten bahsediyorum, fabrika çıkışlı standart bir Duster’dan değil.

Gönül isterdi ki Earthcruiser G-Pro Escape ile çıkalım ama biri 4.000.000 TL, biri 400.000 TL.

10 kat fazla para kazanana kadar Duster’a devam!

I 🧡 Refik.

Aralık 2020, Zagreb, Hırvatistan

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.