Toplum

Sürece teslim koyunlar

Yaylada sakin sakin otlayan dev bir koyun sürüsü gibiyiz. Günün birinde altı tane kurt beliriyor yaylanın öte ucundan, çok korkuyoruz. “Koşun lan sizi kurtarayım,” diyen çobanın peşinden var gücümüzle koşmaya başlıyoruz. Sonsuz bir güven ve minnet duygusuyla koşuyoruz hem de, asla sorgulamadan. O bizi kurtlardan kurtaracak!

Bin koyunun arasına dalan altı kurt en fazla 20 koyunu öldürür ama can tatlı sonuçta, biz o 20 koyunu seçebilecek kadar yetenekli değiliz, koyunuz en nihayetinde.

Kurtarıcımız süreci çok iyi yönetiyor ve çoban köpekleri bir yandan sürüye saldırmaya çalışan dış mihraklarla dövüşerek, bir yandan sürüden ayrılan koyunları ısırıp cezalandırarak güvenli alana doğru koşturuyor hepimizi.

Ulaştığımız yer, mezbaha. Yüksek duvarlarla çevrili, kurtlar asla giremezler. Güvendeyiz. Beyaz önlükleriyle, iyice bilenmiş bıçaklarıyla kasaplar karşılıyor hepimizi. Kurtlardan korkmasaydık neler olurdu acaba diye düşünüyoruz beyaz önlüklü abiler tarafından son derece bilimsel boğazlanırken.

Game over.

Mayıs 2021, Çanakkale

Bir de şu konular var

Siz ne dersiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.